Madalama heliga suitsuandur päästaks rohkem elusid

3. oktoober 2008 | Prindi

Teadlased leidsid, et suitsualarmid päästaks oluliselt enam elusid, kui nende hoiatusheli oleks madalama sagedusega.

Vastava uuringu läbiviinud Melbourne’is asuva Victoria ülikooli teadlane Michelle Ball rääkis, et tööstuses kasutatavad alarmhelid on kõrgetoonilised, sest need sunnivad inimese end kiiremini liigutama. See sobib siis, kui inimesed on ärkvel, kuid magavate inimestega on asi pisut teistsugune, vahendas Tartu Ülikooli tehnoloogiaportaal Novaator ABC Science`it.

Statistika näitab, et inimesed põlevad sageli öösel majadesse sisse isegi siis, kui seal on töötav suitsualarm. Balli sõnul näitab see selgelt, et tootmishoonetes kasutatavad alarmid ei sobi inimeste äratamiseks.

Tavaline suitsualarm tekitab 75-detsibellist puhtatoonilist heli, mille sageduseks on 3000 hertsi. Ball asus otsima signaali, mis oleks magavate inimeste äratamiseks tõhusam. Katsetati nii laste kui erinevas vanuses täiskasvanutega. Osa täiskasvanutest oli alkoholijoobes ning mõned ka nõrgenenud kuulmisega.

Kõige efektiivsemaks äratajaks osutus heli sagedusega 400-520 hertsi. 520-hertsine heli suutis üles ajada kõik kained täiskasvanud. Tervelt viiendikku aga 700-hertsine heli üles ei äratanud. Kõrgetoonilise heli magas maha tervelt 56 protsenti kuulmishäiretega inimestest, madala sagedusega heli peale jäi magama vaid kaheksa protsenti.

Oma osa mängis madalama tooni efektiivsuse puhul ka asjaolu, et tegemist polnud puhta tooniga. Standardne suitsualarmi toon koosneb vaid ühe sagedusega helist. Tõhusamini ajab aga inimese üles kompleksne heli, mis koosneb mitmetest erineva sagedusega helitoonidest.

Teadlased loodavad, et nende töö saab aluseks uute standardite väljatöötamisele, mis aitaks luua efektiivsemaid suitsualarme. Uuringu tulemused avaldatakse ajakirjas Journal of Sleep Research.

Tarbija24.ee

Kirjuta kommentaar